Jak dbać o zdrowie?

zdrowie

zdrowie

Wiemy na jego temat dużo. Potrafimy o nie dbać, choć nie zawsze o tym pamiętamy, nie zawsze nam się chce. Zdrowy styl życia pozwalający zachować zdrowie na długie lata wymaga wysiłku i dyscypliny, a z tym nie zawsze nam po drodze.

Zdrowie jest jedno?

Tak się mówi, ale to sformułowanie w sposób ogólny odnosi się do dobrostanu fizycznego, psychicznego i społecznego oznaczającego zachowanie równowagi. Tymczasem z definicji zdrowia wynika, że można mieć do czynienia ze zdrowiem fizycznym rozumianym jako brak bólu czy innych dolegliwości, psychicznym (emocjonalnym i umysłowym), duchowym, społecznym.

Zdrowie fizyczne oznacza prawidłowe funkcjonowanie wszystkich organów ludzkiego ciała.

Psychicznym zdrowiem cieszymy się wówczas, gdy posiadamy zdolność jasnego i logicznego myślenia oraz prawidłowo rozpoznajemy i wyrażamy emocje, potrafimy poradzić sobie ze stresem, lękami, napięciami, agresją.

zdrowy styl życia

Dzięki zdrowiu społecznemu umiemy nawiązywać i utrzymywać prawidłowe relacje z innymi ludźmi.

Zdrowie duchowe poprzez system wierzeń religijnych czy innych wyznawanych wartości przynosi nam spokój wewnętrzny i równowagę.

Każdy z wymienionych rodzajów zdrowia nie istnieje samodzielnie – zaburzenie funkcjonowania w którejkolwiek dziedzinie rzutuje na jakość pozostałych sfer.

Jak zachować zdrowie w dobrym stanie?

Są sytuacje, gdy na powstanie choroby czy pojawienie się okoliczności mogącej zaburzyć stan równowagi zdrowotnej nie mamy wpływu. Jednak większości chorób można uniknąć, odsunąć je w czasie lub osłabić ich siłę dzięki codziennym staraniom profilaktycznym.

zdrowe odżywianie

Sposobów na prowadzenie zdrowego stylu życia jest wiele. Liczy się wszystko: odżywianie, aktywność fizyczna i umysłowa, unikanie używek orz sytuacji stresujących. O naszym zdrowiu decydują relacje w rodzinie, w pracy, w szkole czy na uczelni – warto więc zadbać o ich jakość. Nie bez znaczenia są szczepienie, kontrolne badania i wizyty w gabinecie lekarskim – wczesne wykrycie choroby daje szansę na pełne i szybkie wyleczenie.

W profilaktyce zdrowia nie wolno zapomnieć o wypoczynku – codzienny relaks po pracy, weekendowe wyprawy za miasto czy udział w wydarzeniach kulturalnych lub towarzyskich, urlop latem i zimą, to czas niezbędny dla właściwej regeneracji sił, odbudowy osłabionego zmęczeniem układu odpornościowego.

One Reply to “Jak dbać o zdrowie?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *