Jak zaaranżować pokój dziecięcy, aby stał się przytulny i funkcjonalny?

dziecko

pokój dziecięcy

Pokój dziecięcy może być zaaranżowany zarówno w stylu minimalistycznym, jak również nowocześnie czy tematycznie. W przypadku starszych dzieci warto wziąć o uwagę ich osobiste preferencje i zainteresowania.

Kluczowe będzie to, aby urządzić pokój zgodnie z potrzebami i oczekiwaniami użytkownika. Ma czuć się w nim nie tylko komfortowo, ale też bezpiecznie. Na szczęście obecnie można liczyć na bogactwo i różnorodność asortymentu, dzięki czemu nie ma najmniejszego problemu ze znalezieniem odpowiednich mebli, oświetlenia, dekoracji itd.

Pora urządzić pokój dziecka – o czym warto pamiętać?

Każde dziecko potrzebuje ustronnego miejsca, w którym nikt mu nie będzie przeszkadzać. Ma stać się ono jego bezpiecznym azylem, w którym znajdzie się strefa do wypoczynku, zabawy i nauki. Nawet w przypadku ograniczonego metrażu można sprytnie zaprojektować wnętrze w taki sposób, aby stworzyć dziecku optymalne warunki do rozwoju. Wystrój wnętrza powinno się przedyskutować z dzieckiem, wspólnie znaleźć najlepsze rozwiązania, aby obie strony były zadowolone. Istotna będzie kolorystyka, która wpływa w dużym stopniu na to, jak podpieczmy będzie czuć się w swoim pokoju. Za pomocą poszczególnych barw można poprawić samopoczucie i koncentrację, pobudzić do działania lub wywołać efekt wyciszenia. Dobrym wyborem w przypadku pokoju dziecięcego zawsze będzie stonowana kolorystyka. Sprawdzi się uniwersalna biel, którą ożywi się za pomocą kolorowych dodatków, podobne będzie z szarościami. Neutralna i łagodna aranżacja to jednak tylko jedna z możliwości, inną będzie intensywna kolorystyka ścian i mebli, co nada wyrazisty charakter pomieszczeniu. Pokój dziecięcy zaleca się dekorować z myślą o zainteresowaniach przyszłego użytkownika, aby czuł się w nim jak najlepiej.

Czego nie może zabraknąć w pokoju dziecięcym?

Kluczowym elementem wyposażenia każdego pokoju dziecięcego jest oczywiście wygodne łóżko, najlepiej znajdujące się z dala od okna i drzwi – można je ustawić w rogu pomieszczenia. Mile widziany będzie model z pojemnikiem na pościel czy wysuwanymi szufladami. Dzieci bardzo lubią wielorakie schowki, w których mogą ukryć swoje różne przedmioty. Dodatkową zaletą jest łatwiejsze utrzymanie porządku w pokoju, bo wszystko będzie ładnie poukładane, odłożone na swoje miejsce. Niezwykłą wygodę zapewni łóżko z tapicerowanym zagłówkiem, trzeba też pamiętać o ergonomicznym materacu. Potrzebna jest również szafka nocna lub stolik nocny, dzięki czemu dziecko będzie mieć zawsze w zasięgu ręki swoje podręczne drobiazgi.

Uczniowi trzeba stworzyć strefę do nauki, składającą się z dużego i ergonomicznego biurka (najlepiej z regulowaną wysokością i szufladami) oraz fotela obrotowego z regulacją siedziska i kąta nachylenia oparcia – nie może zabraknąć podłokietników i zagłówka. Przyda się także regał i półka wisząca. Nie można zapomnieć o szafie dla dziecka, warto wybrać model wyposażony w oświetlenie wewnętrzne i lustrzane drzwi. Godna polecenia będzie też pojemna komoda lub specjalne kosze i skrzynie do przechowywania wielorakich przedmiotów. Z przydatnych dodatków wymienić warto tablicę korkową, miękki i kolorowy dywanik, fototapetę, zielone rośliny, mobilną lampę stojącą.

One Reply to “Jak zaaranżować pokój dziecięcy, aby stał się przytulny i funkcjonalny?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *